Veikti savo vardu

Teisinis veiksnumas – tai žmogaus galimybė turėti teises ir pareigas, galėti veikti savo vardu. Tačiau ne visi šia prigimtine teise gali pasinaudoti. Asmenys su intelekto negalia dažnai šioje srityje susiduria su įvairiomis kliūtimis. Jiems teisinis veiksnumas yra itin svarbus, nes suteikia galimybę visavertiškai dalyvauti visuomenės gyvenime, turėti teisę į asmeninę laisvę, būti lygiaverčiais visuomenės nariais.

Seno požiūrio įtaka

Teisinis veiksnumas Lietuvoje vis dar apribotas daugiau nei 9 tūkst. žmonių, kurie neturi galimybės priimti kasdienių ir svarbių, gyvenimo kokybę lemiančių, sprendimų. Tokie ribojamai dažnai visiškai nepagrįsti, įgyvendinami vadovaujantis sena praktika apriboti veiksnumą pilnametystės sulaukusiam asmeniui, turinčiam negalią. Stiprinant pagalbos priimti sprendimus paslaugą, tikimasi išvengti veiksnumo ribojimų ir tikslingai padėti žmogui tose srityse, kuriose reikalinga pagalba.

Pagalba norintiems išlaikyti ar
atkurti veiksnumą 

Veiksnumo apribojimo prevencijos specialistai padeda žmonėms su intelekto ir (ar) psichosocialine negalia išlaikyti veiksnumą arba, jei veiksnumas apribotas, jį susigrąžinti. Pagrindinis veiksnumo apribojimo prevencijos specialistų tikslas – pasitelkiant specialistus bei esamas pagalbos asmenims paslaugas dėti visas pastangas, kad asmenims su intelekto negalia jų teisinis veiksnumas būtų grąžintas visiškai ar bent jau iš dalies. 

Kada prireikia teismo

Priimti sprendimą fizinį asmenį pripažinti neveiksniu tam tikroje srityje arba ribotai veiksniu tam tikroje srityje gali tik teismas. Teisme galima veiksnumą ir susigrąžinti, visgi tai sudėtingas procesas, todėl itin svarbu dėti visas pastangas, kad žmogaus savarankiškumas nebūtų apribotas. Veiksnumą įmanoma atkurti paties asmens ar artimųjų kreipimusi, esant pagrindui (pvz., pagerėjimas sveikatos, socialinių įgūdžių srityje, kt.).

Kodėl svarbu išsaugoti veiksnumą

Veiksnumo išsaugojimas žmonėms su intelekto ir (ar) psichosocialine negalia užtikrina, kad jų teisės nebus pažeistos ir jie galės efektyviai ginti savo interesus visose srityse. Teisinis veiksnumas sudaro galimybę vykdyti teisinius veiksmus, tokius kaip sutarčių sudarymas, testamento rašymas, ir kitais būdais ginti savo teises teisme. Visa tai suteikia asmenims su intelekto ir (ar) psichosocialine įrankius siekti didesnio savarankiškumo ir prisideda užtikrinant jų orumą.

Kodėl svarbu išsaugoti veiksnumą